Miniatyr. Signerad med ett ryskt F. Gouache på ben 6,5 x 5,5 cm. Innefattad i ram i förgyllt silver med stämplar från St Petersburg.
Sankt Andreasorden, egentligen ”Sankt Andreas den först kallades orden” är Rysslands främsta militära och civila orden. Den instiftades 1698 av Peter den store och var i bruk fram till ryska revolutionen 1917 samt fungerade därefter som privatorden för den avsatta kejsarfamiljen Romanov.