Ei yhteyttä palvelimeen
Online-teemahuutokaupat
Systembolaget Wine and Spirits auction D065
Huutokauppa:
Björn Weckström 90 years E1167
Huutokauppa:
Curated Timepieces F583
Huutokauppa:
A Private Collection of Gibson Guitars E1156
Huutokauppa:
Erik Chambert – Geometric Art F591
Huutokauppa:
Japanese Prints and Works of Art F594
Huutokauppa:
Swedish Modern Lighting – February Edition E1140
Huutokauppa:
Selected Silver F598
Huutokauppa:
Shadows & Silhouettes E1166
Huutokauppa:
Live-huutokaupat
Contemporary Art & Design 662
Huutokauppa: 15.−16. huhtikuuta 2025
Important Timepieces 663
Huutokauppa: 15. huhtikuuta 2025
Modern Art & Design 664
Huutokauppa: 20.−21. toukokuuta 2025
Important Spring Sale 665
Huutokauppa: 11.−13. kesäkuuta 2025
240
1340388

Karl Norin

(Ruotsi, Syntymävuosi 1982)
Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 600 - 5 520 EUR
4 700 - 5 640 USD
Vasarahinta
100 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Louise Wrede
Tukholma
Louise Wrede
Asiantuntija, nykytaide, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Karl Norin
(Ruotsi, Syntymävuosi 1982)

"Atomic Shiva"

Executed in 2014. Faux fur, epoxy on foamcore, aluminum, wooden frame 160 x 160 cm

Alkuperä - Provenienssi

Carl Kostyál, Stockholm.
Private Collection, Stockholm.

Muut tiedot

Norin skapar verk i gränslandet mellan måleri och tredimensionella objekt. För Norin själv är det självklart att det är just målningar han arbetar med, de har en tydlig fram och baksida och skall dessutom hänga på vägg. Det har dock inte varit en enda pensel eller färgtub i närheten av verket, istället har Norin utvecklat en helt egen metod med utgångspunkt i det textila material. Han använder sig av långfibriga material i olika färger, gärna fuskpäls, spets eller mattor, som han komponerar på en ram och bestryker med Epoxiplast som annars oftast används vid tillverkningen av båtar och kanoter. Därefter lägger han kompositionen över en glasskiva och täcker in allt med plast. Till sist kopplar han upp en pump till målningen som suger ut all luft som finns i materialet så att ett vakuum bildas. Genom att skapa ett vakuum fylls alla luftutrymmen som vanligtvis finns i syntetmaterialet, t.ex. mellan pälshåren, med plast. Den avancerade tekniken har Norin själv arbetat fram men total kontroll på processen får han aldrig. När vakuumprocessen väl satt igång så går det inte att korrigera verket dessutom så reagerar materialen på olika sätt när det kommer i kontakt med plasten. Allt handlar om att experimentera sig fram och att släppa kontrollen.