"Spel"
Signed Carl Fredrik Reuterswärd and dated 1963-1968 on verso. Mixed media on panel 72 x 50 cm.
Auktionens målning är utförd och daterad 1963-1968. Det var en för konstnären mycket betydelsefull epok. I januari 1963 valde nämligen Carl Fredrik Reuterswärd att meddela omvärlden sin ”semester”. Detta skedde via en annons i New York Herald Tribune. Rubriken löd: ”CARL FREDRIK REUTERSWÄRD Closed for holidays 1963–1972”.
Men det rörde sig inte om en semester. Carl Fredrik Reuterswärd var, som konstnär betraktat, närmast ett enmans-kollektiv och han arbetade under 1960-talet oavbrutet och frenetiskt inom varierande genrer.
I höst, den 14 september öppnar Moderna Museet i Stockholm en utställning med fokus på Carl Fredrik Reuterswärds 1960-talsprojekt, med verk utförda under den den utlysta ”semestern”.
Utställningen pågår 14 september 2019-16 februari 2020.