400
1004733

Isaac Grünewald

(Ruotsi, 1889-1946)
Lähtöhinta
800 000 - 1 000 000 SEK
72 700 - 90 800 EUR
77 300 - 96 600 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Isaac Grünewald
(Ruotsi, 1889-1946)

"Parkkonsert"

Signed Isaac G. Executed in 1914. Canvas 46 x 38 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Ship broker Hans Brecke Blehr (1875 - 1945).
Private collection, acquired in 1929.
Thence by descent to present owner.

Muut tiedot

Parkmotiv är ett återkommande tema i Grünewalds produktion under det tidiga 1910-talet. Efter att ha avslutat sina studier hos Matisse i Paris 1911 kom han hem starkt färgad av den fauvistiska, kraftfulla paletten och arbetade i en ny ohämmad stil. Auktionens målning är utförd 1914 och i samma anda men i en något dovare färgskala än exempelvis "Från Berzelii Park" från 1913 samt i den ikoniska målningen ”Det sjungande trädet” från 1915 som också hämtar sitt motiv från Berzelii Park.
Konstmetropolen Paris hade erbjudit ett stort kulturutbud och när den år 1914 25-åriga Grünewald själv var tillbaka i Stockholm var han högst troligen en frekvent besökare på Berns salonger i Berzelii park som var ett ganska nytillkommet inslag i det Stockholmska nöjeslivet.

Till vänster i bilden ser vi Berns terrass där dirigenten står och svänger med sin taktpinne framför orkestern. I parken framför sitter publiken samt den tronande skulpturen föreställande Jöns Jacob Berzelius utförd av skulptören Carl Gustaf Qvarnströms till höger i bild. Målningen är utförd med ömsom kraftfulla färgfält och ömsom med ett tunt färglager där delar av duken lämnats omålad.
Den aktuella målningen har tidigare funnits i skeppsmäklaren Hans Brecke Blehrs (1875 - 1945) samlingar men har befunnit sig i samma samling från 1929 fram till idag.

 Piilota
 Näytä lisää

Important Spring Sale 657

919. Roland Svensson, Twilight at the Entrance to Sandhamn.
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
Tarjoushistoria
44 000

tarjouksesi
42 000

tarjouksesi
40 000

tarjouksesi
38 000

tarjouksesi
36 000

tarjouksesi
34 000

tarjouksesi
32 000

tarjouksesi
30 000

tarjouksesi
28 000

tarjouksesi
26 000

tarjouksesi
24 000

tarjouksesi
22 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
44 000 SEK