Untitled
Signerad Öyvind Fahlström. Executed ca 1961. Sepia on paper 40 x 40 cm.
Ingrid Olovsdotter-Larsson and Gunnar Larsson, Stockholm (previous secretary at Kungliga Musikaliska Akademien, later head of Musikmuseet in Stocholm).
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Öyvind Fahlström föddes i São Paulo av svensknorska föräldrar. Från tio års ålder och fram till 1961 var han huvudsakligen bosatt och verksam i Stockholm, därefter i New York. Fahlström arbetade med en rad olika tekniker och var en av 1900-talets mest innovativa och mångsidiga konstnärer, han arbetade med medier och tekniker som bland annat poesi, teater, journalistik, måleri, film och tv, happenings, radio, grafik och installationer. Han undersökte i sitt skapande ekonomiska, politiska och sociala sammanhang i sin omvärld och uppmanade betraktaren till att inte passivt acceptera auktoritära och förenklade berättelser utan förhålla sig aktivt och kritiskt till sin samtid.