"Justine Frischmann", 1997
Signed Hans Gedda and dated 1997 on verso. Unique. Gelatin silver print, image 140 x 140 cm.
A gift from the photographer to the current owner.
Kulturhuset, Stockholm, "Rock/Popstars", 1998.
Tidningen POP, "Fem. 14 bilder fotograferade av Hans Gedda", 1997, illustrated on the cover.
Porträttet av sångerskan Justine Frischmann visades på Hans Geddas utställning "Rock/Popstars" på Kulturhuset 1998. Utställningen firade musiktidningen POP's 5-års jubileum. Tidningens jubileumsnummer hade just den här bilden på omslaget. I serien, utförd på uppdrag av POP finns porträtt på fler kända brittiska popstjärnor.
Justine Frischmann var på 1990-talet med och grundade britpop-bandet Suede och senare blev hon känd som sångerska i bandet Elastica. Hon var en av förgrundsfigurerna inom 1990-talets brittiska musikscen och hade ett längre förhållande med Damon Albarn från bandet Blur.