91
685194

Esaias Thorén

(Ruotsi, 1901-1981)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Marcus Kinge
Tukholma
Marcus Kinge
Asiantuntija taidegrafiikka
+46 (0)739 40 08 27
Esaias Thorén
(Ruotsi, 1901-1981)

"Den röda aftonen"

Signed E. Thorén and dated -36. Panel 55 x 46 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired directly from the artist's son.

Näyttelyt

Norrköpings Konstmuseum.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Halmstadgruppen 60 år", 7 April - 4 June 1989, cat no. 387, illustrated and mentioned in the catalogue p. 169.
Mjellby Konstgård, Halmstad, "Halmstadgruppen 60 år", 16 July - 10 September 1989.
Amos Anderssons Konstmuseum, Helsingfors, Finland, 6 October - 26 November 1989, cat no. 116.
Mjellby Konstgård, Halmstad "Esaias Thorén 100 års jubilieum", 23 September - 9 December 2001, cat no. 71.

Kirjallisuus

Rolf Söderberg, "Den svenska konsten under 1900-talet", 1955, illustrated p. 241.
Stiftelsen Halmstadgruppen, "Halmstadgruppen 50 år", 1979, illustrated pl. 107.
Viveka Bosson, "Halmstadgruppen. Ett kraftfält i svensk 1900-talskonst", 2009, illustrated in colour p. 154.

Muut tiedot

I "Halmstadgruppen. Ett kraftfält i svensk 1900-talskonst" beskriver Viveka Bosson målningen med följande ord: "Ett förälskat par med höga svanhalsar vandrar mot den röda aftonhimlen. Målningen speglar instinkten och surrealismens irrationella livsinställning. På marken ligger förnuftets avhuggna människohuvuden. Äggen och jonisk kolonn förstärker den erotiska symboliken".