1285A
733084

A Louis XVI late 18th century mantel clock.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Gilt bronze and white marble. White enamel dial marked "Courvoisier A PARIS". Height 35, length 28 cm. Key included.

Emaljen med nagg runt nyckelhål. Obetydliga kantnagg på marmorsockeln. Mindre stötskador på sockelns bronsfötter. Ställvis sliten förgyllning.