240
696419

Mübin Orhon

(Turkki, 1924-1981)
Lähtöhinta
700 000 - 800 000 SEK
61 800 - 70 600 EUR
64 500 - 73 700 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Marcus Kinge
Tukholma
Marcus Kinge
Asiantuntija taidegrafiikka
+46 (0)739 40 08 27
Mübin Orhon
(Turkki, 1924-1981)

Untitled

Signed Mubin and dated 1961 also signed Mubin Orhon on verso and dated Paris 1961. Canvas 130 x 97 cm.

Täydennyslista

Galerie Bonnier, Lausanne, no 131.
Acquired at the above mentioned exhibition.
Private collection, Sweden

Alkuperä - Provenienssi

Private collection, Sweden

Muut tiedot

Mübin Orhon var en viktig pionjär för den abstrakta expressionismen, inte bara i hemlandet Turkiet utan även internationellt sett. Född i Istanbul flyttade han till Paris 1948 och kom att bo där större delen av sitt liv. Här kom han i kontakt med konstnärer som Messagier, Atlan, Poliakoff och Takis. Genombrottstutställningen skedde 1956 på Galerie Iris Clert, ett av de mest betydelsefulla gallerierna under framför allt 1960-talet. Orhon ställde även ut på Salon des Réalités Nouvelles.

Orhons konst brukar betecknas som Art Informel eller Tachism, båda banbrytande och viktiga inriktningar under 1960-talet dit konstnärer som Hans Hartung, Mark Tobey, Henri Michaux och Georges Mathieu räknas. Orhons sätt att lägga på och använda sig av färgen gör honom också besläktad med Johan Mitchell och Sam Francis.

I målningarna från 1950-och 60-talen utforskar han färgen genom att spontant och passionerat skapa dukar som vibrerar av improviserad intensitet.