A Charles & Ray Eames 'Lounge Chair and ottoman', Herman Miller, probably 1950's-60's.
Formpressad rosewood, stoppad sits, rygg och armstöd klädd i svart läder, foten delvis svartlackerad.
Wear, some small damages.
Alkuperä - Provenienssi
Reportedly bought in the 1950's-60's, thence in descent.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui