Ei yhteyttä palvelimeen
Online-teemahuutokaupat
Nils Möllerberg – The Sculptor Part I F626
Huutokauppa:
Sivert Oldenvi Collection II F632
Huutokauppa:
ateljé Lyktan 90 Years – Edition Bukowskis E1158
Huutokauppa:
Paavo Tynell – part two F623
Huutokauppa:
Nordic Classicism & Modernist Design F622
Huutokauppa:
A Private Contemporary Swedish Collection F642
Huutokauppa:
A Collection of Weapons E1172
Huutokauppa:
A Classic Selection F641
Huutokauppa:
Live-huutokaupat
Contemporary Art & Design 662
Huutokauppa: 15.−16. huhtikuuta 2025
Important Timepieces 663
Huutokauppa: 15. huhtikuuta 2025
Modern Art & Design 664
Huutokauppa: 20.−21. toukokuuta 2025
Important Spring Sale 665
Huutokauppa: 11.−13. kesäkuuta 2025
299
524619

Christer Strömholm

(Ruotsi, 1918-2002)
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 320 - 2 780 EUR
2 460 - 2 950 USD
Vasarahinta
24 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Christer Strömholm
(Ruotsi, 1918-2002)

"Marcel Duchamp", 1962

Signed CHR and with finger print on verso. Gelatin silver print, image 44 x 34,5 cm. Sheet 50 x 40,3 cm.

Täydennyslista

Acquired directly from the photographer in 1997.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired directly from the photographer in 1997.

Kirjallisuus

Christer Strömholm, "Privata bilder", Exhibition catalogue Camera Obscura, 1978, reproduced page 20.
Anders Jonason och Christer Strömholm, "Christer Strömholm, Konsten att vara där", 1991, reproduced page 115.
Lourdes Peracaula, "Christer Strömholm", 2001, illustrated fullpage p. 109.
Strömholm & Strömholm, "Christer Strömholm 1918-2002, On verra bien", 2002, illustrated p. 71.
Joakim Strömholm (ed), "Post Scriptum Christer Strömholm", 2012, illustrated p. 165.

Muut tiedot

Sommaren 1962 for fotografen Christer Strömholm och författaren Lasse Söderberg till Spanien för att göra en bok. Där träffade de flera av konsthistoriens största profiler, Dali, Tàpies och Duchamp. Resan, var tänkt att resultera i en bok om den sociala verkligheten i Francos Spanien men förläggaren drog sig ur. 51 år senare gav Söderberg ut ”Resa i svartvitt”, baserad på sin resedagbok.

Söndagen den 28 juli 2013 skrev Svenska Dagbladet om boken, här följer ett utdrag:
”Duchamp tog litet överraskande emot med bar överkropp och visade oss in i det luftiga vardagsrummet medan han blossade på en havanna och inte gjorde min av att vilja klä på sig. Vi förklarade vårt ärende. Han skyndade fram till soffbordet där det stod en cigarrlåda, öppnade locket och bjöd.
”Får det lov att vara?”
Vi avböjde och Duchamp sa:
”Själv röker jag minst åtta om dan.”
Jag hade inga intelligenta frågor att ställa, knappt några dumma heller. Det kändes pinsamt.
Duchamp uppfattade mig nog mest som assistent eller medföljande kamrat till fotografen, som för övrigt redan var i full färd med att ta sina bilder. Vad frågade man för övrigt en man som ingenting ville åstadkomma och ingenting tycka och som gjorde konst av att ingenting åstadkomma och ingenting tycka?
I den konsten var han den sanne virtuosen som alla museer ville se representerad i sina samlingar. Hos honom triumferade tanken över utförandet. Resultatet: det som André Breton kallade antimästerverk.

Dalí å sin sida har i sin självbiografi satt fingret på vad som var unikt hos denne man som ställde sig utanför politiken och religionen och aldrig skaffade familj, bil eller anställning. De hade kamperat en tid ihop. ”Duchamp är i ännu högre grad än jag själv en antihistorisk personlighet”, skrev Dalí. ”Under samvaron med oss fortsatte han att leva sitt underbart hermetiska och sysslolösa liv som verkade paradoxalt stimulerande på mitt eget arbete.” Paradoxalt stimulerande: se där hemligheten.”