Veneered with walnut and marquetry of palisander, macoré, boxwood, the interior with padoc and pear wood, silver plated handles. H 140, l 80, d 40,5 cm.
Ställvis repor. Ställvis små stötmärken och fanerskador.
Beställt och ritat för Herr Apotekare N. Brunius enligt medföljande originalritning.
Originalritningar medföljer.