Vinrödmelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslinga. Bred mörkblå huvudbård med stora palmett-, arabesk- och blomrankor.
Ställvis slitage, smutsig, fläckar, något stel. Långsidorna med trampveck samt smärre revor och skador, kortsidorna saknar några knutrader.