"Negritude I"
Signed VN. Canvas 99 x 71 cm.
Slitage, färgbortfall och smärre skador.
Royal Swedish Academy of Arts, Stockholm, "Retrospektiv utställning", 1975, No 109.
Moderna Museet, "Vera Nilsson- I förvillelsens tid", 13 October 2001 - 13 January 2002, cat No. 33.
Yvonne Eriksson, "Att teckna ett liv - Om Vera Nilssons konstnärsskap",2010, compare picture page 150.
"Negritude" från 1959 ingår i Moderna Museets samlingar.