Vinröd botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blom-, palmett- och botehslingor. Smal mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, en kortsida något skadad, en saknar några knutrader.