616
310904

A pair of late Gustavian circa 1800 chairs.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
894 - 1 070 EUR
948 - 1 140 USD
Vasarahinta
17 500 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Rak stoppad rygg. Ramverk med lagerstav av pastellage. Bladhölstrade kannelerade ben.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift ritade av Gustaf af Sillén, ursprungligen en uppsättning om åtta stolar. Ska ha tillhört prinsessan Eugénie som skänkt dem till en dåtida medlem av familjen Leijonhufvud.

Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?