TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad.
Ryttarstrid. 64 x 88 cm. Förgylld och bronserad ram från tidigt 1800-tal.
Uppfodrad duk. Slitage och färgbortfall. Fernissa. Retuscher och trolig lagning.
Tidigare i professor J Ways samling nr 17, enligt uppgift a tergo.