An Eric Chambert sofa/daybed, Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1930's.
Mahogany with stylized inlays in different kind of woods. Length 205 cm.
Smärre skador och slitage.
Kirjallisuus
Red. Otto Schulz, Tidskriften Boet 1931, jämför möbler sid 151-162 samt årgång 1933, sid 111-120.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui