A set of four chairs and two armchairs by Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1930's.
Pine.
Smärre skador och slitage. (6)
Kirjallisuus
Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Se bild 130. Modellen marknadsfördes som "Sportstugemöbel".
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui