Flintporslin med målad dekor i färger, med olika motiv. Stämpelsignerade GUSTAVBERG FLINTPORSLIN LÖJA STIG L HANDMÅLAD I- XII. Diameter 24,5 cm, fatets längd 27,5 cm.
Fatet med undersidesnagg, en tallrik missfärgad och sprucken, en med litet nagg, tre med krackelyr. (13)