Stengods, dekor av ansikte, blå glasyr. Signerad Stig L med studiohanden Gustavsberg. Höjd 84,5 cm, bredd 10 cm.
Ifyllda kantnagg, obet glasyrnötning, baksidan med förstärkta bränningssprickor.
Sven Jonson collection