Farstagods, glasyr i turkos och brunt. Signerade FARSTA KÅGE Z och V samt studiostämplar. Höjd 5 och 7,5 cm, diameter 19 och 11,5 cm.
Den större skålen med glasyrsprickor, bränningsspricka undertill. (2)
Sven Jonson collection