Online-teemahuutokaupat
Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Huutokauppa:
Carl Oscar Borg – Depicter of the American West F582
Huutokauppa:
Franco Costa F574
Huutokauppa:
A Worldwide Private Collection F579
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art F511
Huutokauppa:
Classical Antiques F577
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024
633
138981

A Carl Malmsten walnut desk, Sweden, ca 1951.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 330 EUR
1 090 - 1 370 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Valnöt, inläggningar i fält och band. Fronten med tre lådor samt två glasförsedda skrivskivor, draghandtag av mässing, en kortsida med två lådor vilka öppnas från fronten. Brännmärkt CM Längd 200 cm, bredd 100 cm, höjd 75 cm. Nyckel finns.

Skivan med några småskador, slitage samt något blekt.

Muut tiedot

Enligt uppgift formgivet av Carl Malmsten för Ferrosans direktionsvåning år 1951.