Valnöt, inläggningar i fält och band. Fronten med tre lådor samt två glasförsedda skrivskivor, draghandtag av mässing, en kortsida med två lådor vilka öppnas från fronten. Brännmärkt CM Längd 200 cm, bredd 100 cm, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Skivan med några småskador, slitage samt något blekt.
Enligt uppgift formgivet av Carl Malmsten för Ferrosans direktionsvåning år 1951.