Gjutjärn med reliefdekor. Signerad I.J. 1919 på livet. Höjd 47 cm, diameter 52 cm inkl hänklar.
Slitage, något rostanlupen.
Modellen formgiven år 1919. Dianaurnan visades på Göteborgsutställningen 1923 och på världsutställningen i Paris 1925.