Fanerat med betsad valnöt, beslag av vitmetall, fyra lådor flankerade av dörrar med inredning av hyllplan. Längd 198 cm, bredd 58 cm, höjd 93,5 cm.
Smärre repor och slitage.
Kopia på inköpskvitto från en butik "Fr. Grossens" i Anvers, Belgien, daterat 30 juli 1934 medföljer.