Skiktlimmad björk, flätad sadelgjord i beige. Etikettmärkt: Komp. Bruno Mathsson 36 Tillv. Karl Mathsson Värnamo, handsignerad komp BM 1936, KM tillv 39 samt även etikettmärkt, stämpelmärkt MADE IN SWEDEN.
Obetydligt slitage, nackkudde saknas.