Modell nr 1063, mahogny och grön skinnklädsel med pärlspik av mässing. Längd 52 cm, bredd 42 cm, höjd 38 cm.
Skador, slitage. (2)
Kristina Wängberg-Eriksson, "Josef Frank, Livsträd i krigens skugga", Signum 1994, sid 82f: "...Med flertusenåriga egyptiska och kinesiska möbler som huvudtema gick Frank tillbaka till de inventarier som hade påträffats i Tutanchamons grav från 1350 f.Kr. En pall i cederträ med sitsen prydd av en randig (textilimiterande) intarsia i elfenben och ebenholts blev förlaga till pallen med nummer 1063 i Svenskt Tenns förteckning...Tutanchamonpallen uppskattades för sitt raffinerade linjespel och användes bland annat vid inredningen av svenska generalkonsulatet i New York 1945".
Modellen formgiven inför Svenskt Tenns vårutställning år 1941.