8 st ark à 70 x 51 cm.
Mindre revor och kantskador, något gulnade. (8)
Dessa ark härrör från den inredning Firma Svenskt Tenn och Josef Frank gjorde till den svenska legationen i Teheran, Iran i början av 1950-talet.
Denna typ av planscher användes av Josef Frank till att tapetsera Flora-möblerna från 1930-talet och framgent.