Orange Moon
Signed M.B. Samant on verso. Mixed media on canvas 70 x 90 cm.
God kondition. Smärre krackelyrer i nedre vänster hörn. Mindre slitage längs kanterna. Obetydligt färgbortfall (som är möjligt att se med blotta ögat). Ytsmuts.
Acquired at Gallery Chemould, Calcutta, India, during the 1960's, by the present owner.