Förgyllt och bronserat. Spegel med spiralvridna halvkolonner, lyra och palmetter. Vit marmorskiva uppburen av örn. Total längd 81,5, bredd 80, höjd 268,5 cm.
Dekorskador, örnens åskviggar saknas.