Fanerat med svärtat trä och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Inläggningar i form av musiktrofé. Överst låda. Nedtill skåpdörr. Längd 77, bredd 54, höjd 114 cm. Nyckel medföljer.
Torksprickor, skiva med nagg, lister saknas ställvis, lösa lister medföljer.