Fanerad med mahogny. Listverk och beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor, undertill märkt med rödkrita No 3. Tre lådor. Längd 99, bredd 53, höjd 84,5 cm. Nyckel medföljer.
Renoverad. Skivan med hörnlagning.