80
156039

Gustaf Rydberg

(Ruotsi, 1835-1933)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 680 - 3 580 EUR
2 840 - 3 790 USD
Vasarahinta
39 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Ruotsi, 1835-1933)

"Skånskt landskap"

Signerad G. Rydberg och daterad 1890. Duk 46 x 69 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i vice Häradshövding Chr. Hommerbergs samlingar, Malmö.

Näyttelyt

"Tavelutst. å Landstingssalen", Malmö, 5-6 april 1900, kat nr 73.

Kirjallisuus

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, kat nr 402, sid 75.

Muut tiedot

Förlaga till känt oljetryck.

Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?