"Catharina"
Signerad C.L. och daterad Grez 1883. Kolteckning 55 x 40,5 cm.
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson -Signerat med pensel och penna", 1999, jfr kat nr 128, sid 20 i katalogsupplementet.
Porträttet föreställer Catharina, det vill säga den kvinna som matar hönsen på oljemålningen "A la campagne", 1883.