Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
455
143497

A Swedish 18th century silver coffee-pot, marks of Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779.

Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Cylindrisk på tassfötter. Stansade bårder. Rak, högt ansatt pip. Fällbart lock krönt av blommande kvist. Rakt handtag av ebenholts. Undertill stämplad med adliga ätten Lorichs vapen samt graverad lodangivelse 37 3/8. På livet graverat crest. Höjd 19 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Adliga ätten Lorich.