Online-teemahuutokaupat
Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Huutokauppa:
Carl Oscar Borg – Depicter of the American West F582
Huutokauppa:
Franco Costa F574
Huutokauppa:
Classical Antiques F577
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Curated Timepieces – November F529
Huutokauppa:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Huutokauppa:
450
80905

DRYCKESKANNA, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1727. Senbarock.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 310 - 7 070 EUR
5 430 - 7 240 USD
Vasarahinta
62 000 SEK

Svenska efterkontrollstämplar från omkring 1760. Delvis förgylld. Fruktornerade kulfötter, fotanfanger med akantusblad och profilmedaljonger. På locket graverad bérainornamentik och Karl XII:s begravningsmedalj. I botten minnesmedalj för drottning Kristina. Hänkel med ansiktsmaskaron. Höjd 20 cm, vikt 1 663 g.

Lagning vid tumgreppet.

Alkuperä - Provenienssi

F.S. 140, Falk Simons samling.