"Anna Carstens uxor dni Woldemari de Warendorfe Ob Ao 1570"
Pannå, oval 75 x 58 cm. Förgylld och bronserad sengustaviansk ram.
Tidigare i samlingarna på Åkers Styckebruk, Södermanland.
Svenska slott och herresäten, ny följd, 1923, Södermanland, sid 8, avbildad sid 10.
Ätten Wahrendorff tros ha varit en vestfalisk adelssläkt som levde i Mecklenburg. Vid 1700-talets mitt invandrade Joakim Daniel Wahrendorff till Sverige och kom att bli ägare till ett antal bruk, främst i Södermanland och Närke. Ätten Wahrendorff adlades i Sverige under namnet von Wahrendorff.