Masurbjörk. Cylindrisk med fällbart lock. På locket reliefdekor. Tumgrepp och fötter i form av lejon. På livet svårtydd inskription "ovot capita tot fefus, Anno 1741". Höjd 20,5 cm.
Skador, lagningar, möjligen ursprungligen med lockknopp.