Förgylld brons och röd marmor. Godronnerad och kannelerad tazza med dubbla hänklar. Kvadratisk sockel med dekor av lyra och rosetter. Höjd 23,5 cm.
Smärre nagg, en mindre dekorkomplettering. (2)