"Porträtt av Grosshandlare Wilhelm och Fru Emelie Josephson"
Signerad C.L. och daterad 1900. Duk 175 x 125 cm.
Konstnärsförbundets 13:e utställning i Stockholm, mars - april 1901, kat nr 76.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", 6 mars - 5 april, 1920, kat nr 156.
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen sid 79 som nr 931.
Wilhelm och Emelie Josephson var Lisen Bonniers föräldrar. Lisen Bonnier var gift med Karl Otto Bonnier. Grosshandlare Wilhelm Josephson omnämndes skämtsamt som Knapp-Joseph.