Förgyllda och bronserade. Ljusarmar av mässing. Rektangulära med uppsvängt krön. Dekor av akantusblad, lagerfestoner och lagerkrans. En märkt NS under krona och med Stockholms hallstämpel 1770-tal. Höjd 93 resp. 94, bredd 61 resp. 62 cm inklusive dekor.
Ett glas samt ett bakstycke gammalt men ej ursprungligt. (2)