A Christian Berg signed bronze sculpture.
försilvrad brons, utförd 1956/65. Sign C.B EX.3. Höjd 22 cm, på 4,5 cm hög sockel av diabas.
Sockeln med liten lagning, nagg.
Carl-Axel Acking.
Acking och Christian Berg var goda vänner, skulpturen är en personlig gåva från Berg till vännen Acking.
Torvald Berg, "Christian", Kontraposto 1991. Sid 192, nr 72-74.
Sven Sandström, "Christian Berg- Livslinjer och formtankar", Allhems förlag, 1962. Se plansch XLI.