A pair of Carl-Axel Acking wall polished brass lamps probably by G Åhmans Möbelfabrik, 1960's.
Polerad mässing med lameller. Höjd 24 cm, bredd 20 cm. Brännmärkt CAA-märkt på lös träetikett.
Smärre slitage.
Alkuperä - Provenienssi
Carl-Axel Acking, det egna hemmet.
Muut tiedot
Modellen formgiven till Ackings inredning av Hotell Continental i Stockholm år 1963.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui