Mörkbetsad ask, sits i svart skinn. Brännmärkt CAA.
Slitage.
Carl-Axel Ackings egen skrivbordsstol från det egna hemmet.
Modellen Tokyo ritade Acking till inredningen av den svenska ambassaden i Tokyo år 1959. Stolen besitter en stram elegans som kännetecknar Ackings senare formgivning från det sena 1950-talet och -60-talet. "Tokyo" har utförts av Nordiska Kompaniet och KF.