Ostämplat tenn, ögon av glas. Avgjutning efter peruanskt lergods från Etnografiska Museet. Längd 23 cm.
Troligen ej ursprunglig propp.
Hedqvist/Jacobsson/von Gerber, "Modernt Svenskt Tenn", Stockholm 2004, se bild sid 229.
Modellen formgiven under 1920-talets mitt.