Rund glasskiva med blästrad sarg på pelarfot med stål. Höjd 60,5 cm, diameter 100 cm.
Obetydligt slitage.
Axel Einar Hjort ritade seriemöbler för NK vid 1930-talets början, de fick namn som "Typenco", "Sibylla", "Corall" och "Record". Möblerna var tidsanpassade, prisbilliga och hade stil och kvalitet.