"Flicka på café" (Lemon squash)
Signerad Hilding Linnqvist och daterad 1920. Akvarell och blyerts 57 x 34 cm.
Fru Hildur Nordin Stockholm.
Bukowski Auktioner, auktion 426, våren 1984, kat nr 356.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Hilding Linnqvist", oktober 1957, kat nr 228:66