Studie till "Gestalt i storm"
Signerad BM och numrerad 3/4. Gjutarstämpel Rosengren Limhamn. Guldpatinerad. brons. Höjd 36, längd 38 cm.
Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
Carl-Axel Valén, Stockholm.
Eugen Wretholm, "Bror Marklund, SAK 1973, sid 104.