"Kärlekspar (han knästående)"
Signerad Bror Hjorth. Utförd 1936. Cement (upplaga 12). Höjd 31 cm.
Nagg på sockeln.
Erik Blomberg, "Bror Hjorth", 1942, avbildad halvsida sid 59 (under titeln "Kärleksgrupp").
Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, upptagen i verkförteckningen under år 1936, sid 197.
Skulpturen avbildad i bakgrunden i Bror Hjorths målning "Gula baddräkten", 1941, se Erik Blomberg, "Bror Hjorth", 1942, avbildad helsida i färg sid 80-82 samt "Bror Hjorth / Alberto Giacometti", utställningskatalog, Liljevalchs konsthall, Stockholm 23 sept 2006 - 7 jan 2007, avbildad helsida i färg sid 55.