Fajans med målad dekor. Signerad EDITION PICASSO och instämplad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Diameter 19,5 cm.
Good condition.
Alain Ramié, Catalouge de l´oeuvre céramique édité 1947-71. Se katalognummer 159, sid 89.
Modellen formgiven år 1952 och tillverkad i 500 exemplar.